SEARCH
You are in browse mode. You must login to use MEMORY

   Log in to start

RPT SUBJEKTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMAS IR GYNIMAS


🇬🇧
In English
Created:


Public
Created by:
lukas:P


0 / 5  (0 ratings)



» To start learning, click login

1 / 25

[Front]


Kas bendra formuliniui ir legisakciniui procesui?
[Back]


in iure ir in iudicium stadijos

Practice Known Questions

Stay up to date with your due questions

Complete 5 questions to enable practice

Exams

Exam: Test your skills

Test your skills in exam mode

Learn New Questions

Dynamic Modes

SmartIntelligent mix of all modes
CustomUse settings to weight dynamic modes

Manual Mode [BETA]

The course owner has not enabled manual mode
Specific modes

Learn with flashcards
multiple choiceMultiple choice mode
SpeakingAnswer with voice
TypingTyping only mode

RPT SUBJEKTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMAS IR GYNIMAS - Leaderboard

1 user has completed this course

No users have played this course yet, be the first


RPT SUBJEKTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMAS IR GYNIMAS - Details

Levels:

Questions:

33 questions
🇬🇧🇬🇧
Daiktiniai/asmenininiai ieškiniai
O Daiktiniai (actiones in rem) - skirti absoliutaus pobūdžio teisėms, suteikiančioms valdžią daikto (pvz.: nuosavybė, servitutai) ar asmens (pvz.: vaiko) atžvilgiu, ginti. Galėjo būti visiems asmenims, todėl formuliariniame procese ieškininės formulės dalyje, kurioje išdėstomas ieškovo reikalavimas (intentio), atsakovo asmenvardis nebuvo nurodomas. o Asmeniniai/prievoliniai (actiones in personam) skirtos ginti prievolines reikalavimo teises. Santykinio pobūdžio, asmenvardis nurodomas.
Pagal tikslą kokie skiriami ieškiniai
Actiones poenales, actiones rei persecutoriae, actiones mixtae
Actiones poenales
Buvo siekiama už padarytą teisės pažeidimą priteisti iš atsakovo dvigubą (duplum), o kartais net daugiau kartu (triplum, quadruplum) didesnę baudą nei sukelta žala.
Actiones rei persecutoriae
Siekiama daikto susigrąžinimo (restitucijos) arba padarytos žalos atlyginimo (kompensacijos).
Actiones mixtae
Siekta prisiteisti žalos atlyginimą, taip pat išieškoti iš deliktinėn atsakomybėn traukiamo atstovo baudą.
Actiones arbitrariae
Teisėjas ragindavo atsakovą sugrąžinti daiktą ieškovui natūra. Jeigu ne, iš atsakovo būdavo priteisiama pinigų suma, galėjusi būti didesnė nei ginčytino objekto rinkos vertę, nes ją įvardindavo ieškovas, patvirtinęs tokį vertinimą priesaika.
Actiones praetoriae skirstymas
Actiones in factum conceptae, actiones utiles (utilis ir directa), actiones fictae
Actiones utiles panašumas ir skirtumas
Actio utilis - kuomet pretorius suteikdavo ieškinį teisių gynybai, kurių procesinės gynybos ius civile nenumatė (ieškinys pagal analogiją). Actio directa - ius civile pagrįstas ieškinys (analogija)
Procesinis veiksnumas ir legitimacija
Procesinis veiksnumas - bendras galėjimas dalyvauti teismo procese, būti proceso šalimi. Įtakos turėjo asmens teisinė padėtis, šeimos padėtis - negalėjo būti filii familias. Nepriklausė mažamečiams ir nepilnamečiams, psichikos ligoniams, iki principato pabaigos - moterims. Procesinė legimitacija - galėjimas būti atsakovu.
Legisakcinis ir formuliarinis, kuriame buvo galima dalyvauti per atstovus ir kokius? koks tarp jų skirtumas?
Formuliariniame, per cognitor ir procurator. cognitor - skiriamas žodiškai dalyvaujant kitai proceso šaliai. procurator - neformaliai skiriamas, turėjo užtikrinti, kad bus atlikti veiksmai
Teismingumas. kur sprendžiamas ginčas ir pagal ką sprendžiama?
O Teritorins teismingumas - pagrindinis pricipas: actor sequitur dorum rei - ieškovasprivalo kreiptis į atsakovo nuolatinės gyvenamosios vietos teismą (magistratą). o Pažeidėjo deliktinės atsakomybės klausimo sprendimas pažeidimo padarymo vietos teismas o Turto buvimo vietos teismas o Sutarties sudarymo arba jos vykdymo vietos teismas o Susitarimas dėl ginčo perdavimo nagrinėti kitam jų pasirinktam teismui Dalykinis/materialusis teismingumas ( - lemdavo ginčo rūšis ir magistrato kompetencija (miesto/peregrinų pretoriai).
Legisakcinio proceso stadijos, apibūdinti
• in iure - magistratas susipažįsta su ginčo esme ir pan. Civilinės bylos iškėlimas ir pasirengimas jos nagrinėjimui. Pradėdavo ieškovas, šaukdamas atsakovą atvykti pas magistratą (in ius vocatio) - žodinis ir privatus. Ieškovas galėdavo atsakovą atvesdinti jėga(in ius vocatio). Buvo ištariamos iškilmingos procesinės formulės ir atlikdavo gestus. Stadija baigdavosi patvirtinus tarp šalių kilusį ginčą - litis contestatio, t.y. kviečiant liudytojus, kad šie patvirtintų ginčo esmę. Šis faktas reiškia, kad pakartotinis procesas dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu yra negalimas. • in iudicium - nagrinėja privatus teisėjas (iudex) arba kolegialus teismas (įrodymai, teismo sprendimas).
Legisakcinio proceso formos skirtos teisminiam bylų nagrinėjimui
Legis actio sacramentum, Legis actio per iudicis arbitrive postulationem Legis actio per condictionem
Legisakcinio sprendimo vykdymui formos
Legis actio per manus iniectionem Legis actio per pignoris capionem
Kokios priežastys lėmė formuliarinio proceso susiformavimą?
Dėl vis labiau intensyvėjančios ir dinamiškesnės politinės ir ekonominės Romos ekspansijos, legisakcinis procesas, ypač dėl savo formalizmo ir nelankstumo, ir ypač dėl to, kad buvo prieinamas tik Romos piliečiams, pamažu ėmė užleisti pretorių praktikoje susiformavusiam formuliniam procesui.
Kokio pobūdžio galėjo būti formuliarinio teismo procesai -
O Įstatymu pagrįstais (iudicium legitimum) laikyti teismo procesai, vykstantys pačioje Romoje arba mylios spinduliu, kurių šalys buvo Romos piliečiai, o bylą vienasmeniškai nagrinėjo privatus teisėjas (iudex unus). o Visi likę - magistrato valdžia (imperium) grindžiami procesai
Formuliarinio proceso pirma stadija, apibūdinti
Prasideda, kai iškviečia atsakovą vykti pas pretorių, jei ne prievarta, bet gali išlaisvinti trečiasis asmuo. Atsakovą būtina buvo informuoti kokį ieškinį jam reikšt nori. Ieškovas prašydavo pretoriaus ieškinio. Balintoj lentelėj užrašydavo ieškinio fomrulę pretorius Magistratas privalėjo ištirti formalaus procesinio ir materialinio teisinio pobūdžio aplinkybes, sudarančias proceso prielaidas ir sąlygas. Tai atlikęs pretorius arba atsisakydavo suteikti ieškinį , arba suteikdavo ieškinį ir duodavo eigą tolensiam bylos nagrinėjimui. Šalys galėjo baigti bylą sudarydamos taikos sutartį. Po to galėjo įvairiai elgtis atsakovas. baigdavosi stadija litis contestatio
Kokias galimybes turėjo atsakovos, kai pretorius suteikdavo ieškinį ieškovui.
O Pripažinti ieškovo reikalavimą (confessio in iure) o Laikytis pasyviai ir neįsitraukti į ginčą (indefensio) o Į jį įsitraukti prieštaraudamas reikalavimui ir neigdamas jo pagrįstumą (negatio) o Pareikšti procesinį atsikirtimą (excepto). (Doli ir pacti)
Exceptio, kas tai ir kokie buvo?
Procesinė išlyga. Exceptio doli - apgaulės išlyga, ją buvo galima išvengti prievolių dėl kontrahento apgaulės exceptio pacti - išlyga, susitarimas, kad paskolos grąžinimas buvo nukeltas vėlesniam terminui.
Kaip baigdavosi pirmoji stadija formuliniame procese
Pirmoji stadija baigdavosi formulių tarp šalių kilusio ginčo konstatavimu (litis contestatio), apibrėžiant ieškovo reikalavimo dalyką, jo vertę, pagrindą, teisinį ginčo pobūdį. Šalys - turėjo paklust ateinančiam teisėjo sprendimui, ieškinio konsumpcija (antra kart negalima už tą patį), ieškinio novacija (ieškovo reikalavimo teisė išnykdavo), ginčo objektas turi įgaut piniginę formą.
Formula (kas tai?)
Baigiantis in iure stadijai, buvo parengiama procesinė formulė (formula), kuri buvo glausta direktyva pačiam teisėjui, apimanti visą tolimesniam bylos nagrinėjimui būtiną informaciją. Formulės pradžioje paskiriamas teisėjas (iudicis nominatio).
Formula struktūra
Privalomosios - intentio, demonstratio, condemnatio, adiudicatio(kartais.dėl turto padalijimo) neprivalomosios - exceptio, praescriptio
Intentio
A. Intentio - ieškovo reiškiamo reikalavimo išdėstymas. Galėjo būti apibrėžta (intentio certa) ir neapibrėžta (intentio incerta). Civilinių ieškinių atveju grindžiama teisės normomis, pretorinių - faktine situacija. galėjo buti intentio bona fidei - jei nurodoma teisėjui nagrinėt byla gera valia
Demonstratio
B. Demonstratio - juridinių faktų, kuriais ieškovas grindė savo reikalavimą, nurodymas.
Condemnatio
C. Condemnatio - buvo įtvirtinami teisėjo įgaliojimai priteisti iš atsakovo arba atleisti jį nuo atsakomybės. Taikytas condemnatio pecuniaria principas, reiškiantis, jog teismo sprendimu buvo priteisiama tam tikra pinigų suma, o ne daiktas natūra ar pan. Pinigų suma buvo keleriopai didensė nei ginčytino dalyko vertė. i. Condemnatio certa - kuomet pretorius nurodydavo apibrėžtą pinigų sumą; ii. Condemnatio incerta - kuomet pinigų sumą nustatydavo teisėjas, išnagrinėjęs bylą.
Antra formulinio proceso stadija, bruožai.
Viešoje vietoje, bet privatus ir žodiškas šalių dalyvavimas - neprivalomas. kas neateina tas pralaimi. įrodyt faktus turėjo ieškovas, o jei buvo pareikšta exceptio ir atsakovas teisėjas laisvai vertindavo faktus pasibaigus stadijai privalėjo teisėjas paskelbt sprendimą ir iš atsakovo pradžioj prašydavo natūra, o jei ne tai condemntaio pecuniara Sprendimas - neskundžiamas, iš karto įsigalioja
Teismo sprendimo vykdymas
Atsakovui buvo suteikiama galimybė vykdyti geruoju, o jei ne tai po 30 d buvo nukreipiama į jo turtą ar asmenį (privatus areštas; turtinis vykdymas išieškotojui užvaldant jo turtą, varžytinėse parduodant) nemokų skolininką ištikdavo infamia
Ekstraoridniarinio proceso atsiradimas ir likimas
Šis procesas imtas taikyti romėnų valdomose provincijose, kuriose iš esmės nesinaudota formuliniu procesu. Vėliau šis procesas tapo vientintelė forma.
Ekstraordinarinio bruožai
 Bylą nagrinėja imperatoriaus administracijos pareigūnas. Dominanto laikotarpiu susiformuja hierarchinė teismų sistema, o teisingumas vykdomas imperatoriaus vardu.  Teisena buvo vientisa (nebeskaidyta) ir visą procesą nagrinėjo teisėjas.  Teismo procesas vykdavo uždarose patalpose, į kurias patekimas buvo ribojamas.  Atsiranda šalių pareiga mokėti mokesčius.
Sprendimų vykdymas ekstraordinariniame procese
Įsiteisėjusių sprendimų vykdyms buvo pavedamas spec. pareigūnams (executores), turėjusiems teisę areštuoti atskirus skolininkui priklausančius daiktus, o vėliau juos parduoti iš varžytinių. Vyraujanti vykdymo forma tapo singuliarinio pobūdžio (išieškojimo nukreipimas į atskirus skolininkui priklausančius daiktus ar jo turto dalį).
Neprocesinės gynybos priemonės
Interdictum, missio in possesionem, restitutio in integrum