SEARCH
You are in browse mode. You must login to use MEMORY

   Log in to start

Mérések mikroszkóppal, A mikroszkóp részei


🇭🇺
In Hungarian
Created:


Public
Created by:
Clilla Vragn


0 / 5  (0 ratings)



» To start learning, click login

1 / 25

[Front]


fénymikroszkóp mechanikai alkotórészei
[Back]


talpazat, tubus, revolverfoglalat, keresztasztal, tápkábel, forgókapcsoló, okulár rögzítőcsavar, makrométer csavar rögzítő gomb, binokuláris tubus, tubus rögzítő csavar, tárgytartó, tárgylemez szorító

Practice Known Questions

Stay up to date with your due questions

Complete 5 questions to enable practice

Exams

Exam: Test your skills

Test your skills in exam mode

Learn New Questions

Dynamic Modes

SmartIntelligent mix of all modes
CustomUse settings to weight dynamic modes

Manual Mode [BETA]

The course owner has not enabled manual mode
Specific modes

Learn with flashcards
multiple choiceMultiple choice mode
SpeakingAnswer with voice
TypingTyping only mode

Mérések mikroszkóppal, A mikroszkóp részei - Leaderboard

0 users have completed this course. Be the first!

No users have played this course yet, be the first


Mérések mikroszkóppal, A mikroszkóp részei - Details

Levels:

Questions:

35 questions
🇭🇺🇭🇺
Fénymikroszkóp mechanikai alkotórészei
Talpazat, tubus, revolverfoglalat, keresztasztal, tápkábel, forgókapcsoló, okulár rögzítőcsavar, makrométer csavar rögzítő gomb, binokuláris tubus, tubus rögzítő csavar, tárgytartó, tárgylemez szorító
Fénymikroszkóp optikai alkotórészei
Okulár, dioptria gyűrű, makrométer csavar, mikrométer csavar, objektív, kondenzor, mikroszkóp lámpa, mezőlencse, kondenzor apertura diafragma állító (kar)
Fénymikroszkóp helyes megfogása
A mikroszkópot két kézzel fogjuk meg. Egyik kezünkkel a talpát, másikkal a "kart" (angolul: arm)
Sztereomikroszkóp helyes megfogása
Két kézzel fogjuk, egyikkel a talpánál, másikkal az állványnál, vigyázva, hogy a meleg lámpával ne égessük meg magunkat.
Mikroszkóp helyes mozgatása
Nem csúsztatjuk az asztalon, hanem megemeljük, ugyanúgy, ahogy tartani kellett
Mikroszkóp helyes tisztítása
Vizes ronggyal, az okulárokat és az objektíveket szemüvegtörlővel. Immerziós olaj használata után az objektívet először száraz, szálmentes pamutkendővel áttöröljük, majd a kendő száraz részét benedvesítjük xilollal, és körkörös mozdulatokkal áttöröljük az objektív lencséjét.
Szabályos üzembe helyezés
Első lépésként a tápkábelt bedugjuk a konnektorba, és rákapcsoljuk a biztosítékot. A forgókapcsolót feltekerjük az optimális, fehér megvilágításig. A kondenzor apertúra diafragma karját az óramutató járásával ellentétes irányba teljesen kinyitjuk.
Preparátum szabályos felhelyezése
A preparátumot fedőlemezzel felfelé tesszük rá a tárgyasztalra. A tárgylemez rögzítővel "odacsípjük". Figyelni kell, hogy a tárgylemez rögzítő ne csússzon rá a tárgylemezre.
Preparátum rögzítése és mozgatása
Preparátumot tárgylemez rögzítővel rögzítjük úgy, hogy ne csússzon a tárgylemez a rögzítő alá. Mozgatni az előre-hátra mozgató gombokkal lehet.
Élesre állás lépései a fénymikroszkópban (szemtávolság beállítása, dioptriagyűrű szerepe)
Elsőként, ha behelyeztük a mintát és a legkisebb nagyítású objektívet a fény útjába billentjük. Beállítjuk a szemtávolságot úgy, hogy egy egész, szabályos kört lássunk. Ezek után bal szemünket becsukva a fix okulárba nézünk, élesre állítjuk a képet a jobb szemünkhöz a mikro-és makrométer csavar segítségével. Ha megvan, a bal szemünket kinyitjuk, a jobbot pedig becsukjuk és a dioptriagyűrű segítségével élesre állítjuk a képet a bal szemünkhöz is.
Szabályos nagyítás váltás, a frontlencse védelme
Szabályosan a megfigyelést a legkisebb nagyítású objektívtől kezdjük. Miután azzal élesre álltunk, az egyel nagyobb nagyítású objektívet billentjük a fény útjába, a mikrométercsavar segítségével élesre állítjuk a képet. Amikor a csavarokat magunktól eltekerjük, a tárgyasztal emelkedik, közelít a frontlencséhez, ezért akkor különös óvatossággal kell eljárni. A 1Ox objektív után, amikor a 4Ox objektívet állítanánk a fény útjába, először a tárgyasztalt le kell süllyeszteni egy kicsit, hogy elférjen a hosszabb objektív. Utána a mikro-és makrométer csavarok segítségével feltekerjük a tárgyasztalt addig, hogy a tárgylemez és a frontlencse közé beférjen még egy papírlap. Ezek után belenézhetünk az okulárba és óvatosan élesre állhatunk.
Kontraszt és színek összefüggése: a kondenzor (gyűjtőlencse) szerepe a kép minőségében
A kondenzor nyitásával nő az objektívbe bejutó fény mennyisége. A kép színesebb lesz, a kontrasztja csökken, a felbontása nő. Zárásnál a fény mennyisége csökken, a kép kontrasztja növekszik, de a színek elhalványulnak és a felbontás is csökken.
Felbontás
A tárgyon mérhető legkisebb távolság (amikor 2 különálló pontot 2 pontnak látunk, nem egynek)
Mélységélesség
A mélységélesség az a sáv, ami a képen élesen megjelenő részt foglalja magába, vagyis fókuszpontban van.
Kép típusa
A fénymikroszkóp fordított állású, virtuális képet ad.
Sztereómikroszkóp mechanikai részei
Mikroszkóp-test, rögzítőcsavar, tárgyrögzítők, tárgytartó, talp, állvány, lámpaház transzformátor, forgókapcsoló, billentőkapcsoló, lámpaház rögzítő, gumiobjektív gombja
Sztereómikroszkóp optikai részei
Okulár, dioptria-gyűrű, lámpa, fókuszáló gomb
Sztereomikroszkóp specialitások
Két, egymással szöget bezáró monokuláris mikroszkóp csőből szerkesztett okulárrendszer. - valódi, nem fordított kép, bomcoláshoz
Felbontóképesség
A legkisebb távolság, amely távolságra elhelyezkedő tárgypontok még különálló képpontokként képeződnek le
Össznagyítás
Az optikai rendszer össznagyítása a két optikai elem, az objektív és az okulár nagyításának szorzatával egyenlő.
Munkatávolság avagy szabad tárgytávolság
A tárgytávolság az a függőleges terület, amely a vizsgálatokhoz használható.
Hogyan számoljuk ki az össznagyítást?
Az össznagyítás kiszámolásához össze kell szorozni az okulár és az objektív nagyítását.
- Az egyszerű mikroszkópos preparátumok készítésének menete (mi és miért történik)
A mintát tárgylemezre rakjuk, vízcseppet cseppentünk rá, vagy fordítva. Ezek után fedőlemezzel fedjük úgy, hogy a fedőlemezt 45 fokos szögben a vízcsepp széléhez érintjük, majd egy bonctűvel megtámasztjuk és óvatosan a mintára engedjük.
Natív preparátum
Egyszerű preparátum, semmiféle festés nélkül
Vitális festékkel kezelés
Olyan festékkel festjük a preparátumon, ami kis koncentrációban nem ártalmas az állatra
Egyszerű tartósított preparátum
A tárgylemezt xilolba mártjuk, és DePeX-szel lefedjük. Ezt követően a preparátumot pihenni hagyjuk, és ráírjuk, hogy mi látható rajta, illetve, hogy mikor készült. A preparátum mikroszkóp alatt vizsgálható.
Totálpreparátum
Egész állatot bemutató minta
Milyen preparációs technikával figyelhetőek meg a papucsállatkák egyes struktúrái és életműködései?
Mozgásformái: natív preparátum Táplálkozás: kongóvörössel festett élesztővel megetetjük a papucsállatkát, majd natív preparátumon vizsgáljuk Sejtfelszíni képletek: nigrosin oldatot adunk az egyszerű tartósított preparátumhoz Sejtmag, trichociszták: metilzöldet adunk a natív preparátumhoz
Okulármikrométer
Az okulármikrométer egy lencse, amit be lehet helyezni az okulárba, rajta egy skálával, mit a látott struktúrák méréséhez használjuk.
Tárgymikorométer
A tárgymikrométer egy tárgylemez, rajta egy skálával, aminek meg van határozva a pontos értéke, hogy egy osztás hány mikrométernek felel meg.
Hogyan kalibrálunk egy FM-ot?
Minden egyes objektívre kalibrálni kell a mérőokulárt, azaz ki kell számítani, hogy a tárgy képére helyezett okulár mikrométer skáláján feltüntetett értékek hány mikrométeres távolságnak felelnek meg a tárgyon.
MIÉRT kalibrálunk egy FM-ot minden lencséjére külön-külön?
Azért, mert az okulármikrométer nagysága nem változik, viszont a minta, a megmérni kÍvánt struktúra optikai mérete a nagyobb nagyítás következtében növekszik.
Hogyan mérünk egy bekalibrált FM-al?
Az okulármikrométer segítségével a legnagyobb keresztmetszeten mérjük meg a struktúrát. Megszámoljuk, hogy hány egység hosszú, majd azt a számot megszorozzuk az ezt a folyamatot megelőző kalibrálás során kapott értékkel.
Mi az immerziós lencse használatának elvi lényege?
A fény megtörik, amikor egy sűrűbb közegből egy kevésbé sűrűbbe lép. Sima lencse használata esetén emiatt nem tudunk élesre állni, ám az immerziós lencsénél a lencse és a tárgylemez közötti immerziós folyadék hasonló sűrűségű közeget biztosít, mint a tárgylemezé, lehetővé téve ezzel az élesre állást.
Hogyan használjuk az immerziós lencsét?
Immerziós lencse használata esetén a tárgylemezre cseppentünk egy csepp immerziós folyadékot, és abba fordítjuk bele az objektívet.